Bóle stawowe to problem dotykający nie tylko starszych osób. Ze względu na intensywne uprawianie sportów, pracę fizyczną albo wręcz przeciwnie – niedobór ruchu, choroby stawów pojawić się mogą w różnym wieku. Oto przegląd najczęstszych problemów i ziół, które mogą pomóc zwalczyć te bolesne objawy.
Ból stawów może mieć dwojakie pochodzenie. Jednym z nich jest uraz. Drugim – stan zapalny toczący się w stawie lub w jego otoczeniu wskutek przebiegu choroby, na przykład choroby reumatycznej. Ogólnie wyróżnia się ponad sto różnych chorób stawów.
Problemy ze stawami występują m.in. przy takich chorobach jak:
W przebiegu każdej z nich stosuje się celowe leczenie, które zazwyczaj wprowadza lekarz reumatolog w porozumieniu z lekarzami innych specjalizacji. Jednak, jeżeli objawy nie są bardzo zaawansowane albo też wspomagająco, można stosować leki o działaniu korzystnym dla zdrowia stawów. Przed ich wprowadzeniem zawsze jednak trzeba skonsultować się z lekarzem.
Do stosowania zewnętrznego
Arnika to roślina trująca, dlatego stosować ją można wyłącznie zewnętrznie. To częsty składnik nalewek oraz maści na bóle stawowe. Nalewkę przygotować można samodzielnie poprzez zmieszanie garści kwiatów tej rośliny z 0,5 litra spirytusu. Taką mieszankę należy odstawić na dwa tygodnie. Po tym czasie można smarować nią zmienione chorobowo stawy.
Jej działanie to rozgrzewanie i zmniejszenie obrzęku.
Lawenda ma wiele zastosowań. Jedną z nich jest dodawanie jej do maści i kremów skutecznych w chorobach reumatycznych. Samodzielnie przygotować można olejek lawendowy. Wysuszone kwiaty (szklankę) zalać należy pół litra ciepłej wody. Po wystygnięciu tej mieszanki trzeba ją przecedzić, a uzyskany olejek przechowywać w lodówce. Jest on dość intensywny, dlatego warto dodawać go do kremu lub toniku i w ten sposób przecierać skórę na stawach.
Rozmaryn ma silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Najlepiej zrobić z niego napar. Pięć łyżek suszonego rozmarynu należy dodać do litra gorącej wody. Do tej mieszanki dodaje się także trzy łyżki soli morskiej. Taki napar wcierać można w bolące miejsca albo na przykład moczyć w nim stopy (w przypadku problemów z dną moczanową).
Do stosowania wewnętrznego
Czarci pazur jest najpopularniejszym ziołem stosowanym w przypadku problemów ze stawami. Zazwyczaj rekomenduje się sięganie po niego w przypadku artretyzmu, ale nie jest to koniec możliwości. W przewlekłych problemach zalecane jest picie naparu z tej rośliny. 1 łyżeczkę drobno pokrojonej rośliny należy zalać dwiema filiżankami wrzątku. Następnie trzeba ją trzymać w temperaturze pokojowej przez 8 godzin. Po przecedzeniu wyciąg należy pić w trzech porcjach przez jeden dzień.
W owocach dzikiej róży znajduje się substancja GOPO, która zwalcza stany zapalne w organizmie. Może ona również spowolnić przepływ leukocytów do tkanki w stanie zapalnym. To pozwala zmniejszyć degradację tkanki i ból. W okresie sierpnia i września należy zebrać owoce dzikiej róży. Trzeba je przeciąć na pół i starannie wydrążyć. Wnętrze tego owocu jest niejadalne i może spowodować lekkie zatrucie pokarmowe. Suszone połówki następnie zalewa się ciepłą (nie wrzątkiem!) wodą. Taki napar można pić. Muszą jednak z niego zrezygnować osoby po udarze, z cukrzycą, kamieniami nerkowymi i zakrzepami krwi.
Dlaczego zielona herbata jest tak korzystna dla zdrowia stawów? Ponieważ zawiera galusan epigallokatechiny. Jego działanie to hamowanie czynnika zapalnego (prostaglandyny). Zielona herbata może również wpłynąć na zmniejszenie uszkodzenia tkanek stawowych. Takie działanie zielonej herbaty jest możliwe w przypadku, kiedy zaparza się ją w temperaturze 80 stopni Celsjusza przez około kwadrans. Zielona herbata nie jest polecana osobom, które przyjmują leki na nadciśnienie, a także przy objawach niedokrwistości.
Wiązówka błotna to ozdobna roślina z charakterystycznymi, białymi kwiatami. Można ją stosować również doustnie. Napar przygotowuje się poprzez zalanie łyżki kwiatów szklanką wrzątku. Po kwadransie parzenia pod przykryciem, napój nadaje się do picia. Szklankę należy pić przez cały dzień w trzech porcjach. Naparu nie mogą pić osoby uczulone na salicylany, a także dzieci i kobiety w ciąży. Wiązówka nasila działanie leków przeciwzakrzepowych.
W przypadku tej rośliny wykorzystuje się odwary z wiórków drewna, a także wyciągi płynne. Zewnętrznie stosuje się maści wykonane z jej żywicy. To znany sposób na pokonanie objawów reumatoidalnego zapalenia stawów.
Kora wierzby swoje intensywne działanie zawdzięcza obecności w niej flawonoidów, które niszczą wolne rodniki pojawiające się w procesie zapalnym toczącym organizm. Zawiera ona także garbniki i kwasy organiczne. Jest jednym z najstarszych sposobów radzenia sobie z bólem stawów. Łyżkę albo dwie wysuszonej kory należy zalać filiżanką zimnej wody i doprowadzić do wrzenia. Po 5 minutach odwar można przecedzić i pić.
Liście pokrzywy również są bardzo znane z leczenia reumatyzmu. Jedną łyżkę liści należy zalać wrzącą wodą i odstawić na kilkanaście minut pod przykryciem. Taką filiżankę naparu można pić nawet 3 razy dziennie, za każdym razem przygotowując świeży.
Napar z jukki karolińskiej zmniejsza sztywność stawów, częstą przypadłość w przypadku chorób reumatycznych. 2 łyżeczki wysuszonych i podzielonych na mniejsze części liści należy zalać filiżanką wrzątku. Po 15 minutach parzenia można całość przecedzić i pić 2-3 razy dziennie.
Imbir jest bardzo znany jako skuteczny domowy środek na przeziębienia. Jednak to nie koniec jego właściwości. Świetnie nadaje się także jako środek zmniejszający bóle stawowe. Wystarczy zaparzać go jako dodatek do herbaty albo też dodawać do różnych potraw w formie świeżej i sproszkowanej.
Trądzik jest schorzeniem skóry, które dotyka najczęściej nastolatków. Jak się objawia trądzik? Czy zioła mogą pomóc w jego leczeniu? Spis treści: Czym jest trądzik i jak się objawia? Zioła wspomagające l Zobacz wpis...
Współcześnie nadmierne wypadanie włosów, a wręcz łysienie jest poważnym problemem, który dotknąć może tak naprawdę każdego. Oto przyczyny takiego stanu rzeczy i naturalne sposoby walki z utratą owłosienia. Dlaczego ... zobacz dalej
Stres i zła dieta są głównymi przyczynami problemów z układem trawiennym. Najczęściej są one spowodowane niewłaściwą pracą woreczka żółciowego. Jakie są choroby tego narządu? Czy zioła mogą wspomóc leczeni ... czytaj więcej