Magiczne Zioła

2022-8-23 09:46 /

Jakie zioła na nerki i układ moczowy?

Nerki mimo swoich niewielkich wymiarów są bardzo ważne dla zdrowia całego organizmu, ponieważ odpowiadają m.in. za gospodarkę wodno- elektrolitową. Jakimi ziołami można wspomóc pracę nerek?


Nerki - jakie mają funkcje i zadanie w organizmie?

Nerki są niewielkim narządem znajdującym się na wysokości ostatniej pary żeber symetrycznie po obu stronach kręgosłupa. Swoim wyglądem przypominają nasiona fasoli. Budowa i wygląd nerki wynika z jej podstawowej funkcji, czyli usuwania nadmiaru wody z organizmu i oczyszczaniu krwi ze zbędnych produktów przemiany materii.
Głównymi funkcjami nerek są wytwarzanie moczu i usuwanie wraz z nim różnych produktów przemiany materii. Poprzez mocz regulowane jest ciśnienie krwi.
Organ ten reguluje gospodarkę wodno- elektrolitową i kwasowo- zasadową. Nerki odpowiadają również za produkcję bardzo ważnych hormonów. W nerkach zostaje przekształcona nieaktywna witamina D w postać aktywną.

Jakie są najczęstsze problemy z nerkami?

Nerki zaczynają się rozwijać około 4 tygodnia życia płodowego. W tym czasie mogą pojawić się procesy, które doprowadzają do pojawienia się różnych wad rozwojowych i chorób. Najczęstszymi z nich są:

 • wrodzone wodonercze,
 • nerka podkowiasta,
 • zdwojenie moczowodu.

Choroby nerek to grupa różnych schorzeń, które mogą przybierać zmienne objawy kliniczne. Wiele z nich może doprowadzić do ciężkich powikłań. Objawy chorób nerek w postaci ostrej pojawiają się nagle z dużym nasileniem. Schorzenia przewlekłe rozwijają się bezobjawowo przez wiele lat.

Najbardziej znanymi nabytymi chorobami nerek są m.in.:

 • kamica nerkowa,
 • kłębuszkowe zapalenie nerek,
 • nadciśnienie nerkopodobne,
 • niewydolność nerek,
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Objawy chorych nerek 

Najczęściej nieprawidłowa praca nerek jest niezauważalna. Objawy mogą różnić się w zależności od stopnia zaawansowania choroby i jej przyczyny.
Najczęstszymi niepokojącymi objawami chorób nerek są:

 • zmiana zabarwienia moczu na ciemniejszy;
 • pienienie się moczu- świadczy o obecności białka;
 • zmniejszenie lub zwiększenie ilości oddawanego moczu;
 • silny ból;
 • gorączka;
 • częste oddawanie moczu;
 • opuchlizna w różnych częściach ciała;
 • ogólne osłabienie organizmu.

Zioła na kamienie nerkowe

Niewielkie kamienie nerkowe i piasek można wydalić wraz z moczem. Pomocne do tego będą zioła na oczyszczanie nerek, które wspomagają również tzw. kurację płuczącą nerki.

1. Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.)

Zawiera flawonoidy, kwasy organiczne oraz triterpeny. Mają one działanie moczopędne i odkażające. Pobudza krążenie krwi, a tym samym przyspiesza wydalanie produktów przemiany materii wraz z moczem.

2. Brzoza biała (Betula pendula Roth)

Zawiera flawonoidy, kwasy organiczne i fenolowe oraz sole potasu. Ma działanie moczopędne, przeciwzapalne i odkażające. Ułatwia wydalanie kamieni. Przynosi ulgę w stanach zapalnych nerek.

3. Nawłoć pospolita (Solidago virgaurea L.)

Zawiera związki organiczne: flawonoidy, kwasy fenolowe, katechiny, triterpeny, glikozydy fenolowe. Ma działanie rozkurczowe, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne.

4. Skrzyp polny (Equisteum arvense L.)

Zawiera flawonoidy, kwasy organiczne i fenolowe oraz związki mineralne. Ma działanie moczopędne. Wzmacnia błonę śluzową układu moczowego. Ma właściwości rozkurczowe, regulujące i ściągające.

5. Wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris (L.) Hull)

Ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i moczopędne. Wspomaga leczenie kamicy nerkowej i dny moczanowej.

6. Rdest ptasi, rdest różnolistny (Polygonum aviculare L.)

Zawiera flawonoidy, kwasy fenolowe i garbniki. Ma działanie moczopędne i odkażające.

7. Kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum L.)

Zawiera flawonoidy, związki białkowe i saponiny. Ma działanie moczopędne.

8. Perz właściwy (Elymus repens)

Wykorzystywany jest w leczeniu kamicy nerkowej. Jest moczopędny. Dzięki temu pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Nie może być stosowany w leczeniu niedrożnych dróg moczowych.

9. Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)

Ma działanie moczopędne i odkażające. Przyspiesza wydalanie produktów przemiany materii. Ma również działanie przeciwzapalne. Stosowany jest w niewydolności nerek i kamicy nerkowej.

10. Fasola zwykła, f. zwyczajna (Phaseolus vulgaris L.)

Ma działanie moczopędne. Zawiera kwasy organiczne, witaminy i mikroelementy. Jest również źródłem trójterpeny, która ma właściwości bakteriobójcze.

11. Pietruszka zwyczajna (Petroselinum crispum)

Zawiera olejki i furanokumaryn. Zawiera również flawonoidy. Jest świetnym źródłem wit. A, B6, C i E. Ma działanie moczopędne i rozkurczające. Napar z tej rośliny pozwala zapobiegać różnym chorobom m.in. tworzeniu się kamieni nerkowych.

Zioła na stany zapalne nerek

Przy stanach zapalnych nerek szczególnie polecane są zioła moczopędne, rozkurczowe i przeciwzapalne. W czasie stosowania kuracji na stan zapalny nerek trzeba nawadniać organizm 3-4 litrami płynów dziennie. Jest to niezbędne do prawidłowego wypłukania toksyn z organizmu.

12. Skrzyp polny (Equisetum arvense)

Zawiera flawonoidy, sole mineralne i alkaloidy. Ma działanie moczopędne. Jest stosowany w stanach zapalnych dróg moczowych.

13. Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea L.)

Zawiera flawonoidy, garbniki i glikozydy fenolowe. Ma działanie przeciwzapalne i moczopędne. Dzięki temu zapobiega tworzeniu się kamicy moczowej.

14. Korzeń cykorii podróżnika (Cichorium intybus L., radix)

Ma działanie moczopędne. Stosowany jest pomocniczo w stanach zapalnych nerek. Wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.

15. Żurawina (Oxycoccus)

Ma działanie bakteriobójcze. Zawiera cytryniany. Działa jak naturalny antybiotyk, dlatego stosowana jest przy stanach zapalnych dróg moczowych. Zapobiega również nawrotom choroby.

16. Mącznica lekarska (Arctostaphylos uva-ursi)

Ma działanie przeciwbakteryjne, antyseptyczne. Dezynfekuje drogi moczowe. Zapobiega ponownemu pojawianiu się bakterii. Jest skuteczna w leczeniu stanów zapalnych i nawracających infekcji układu moczowego.

17. Korzeń łopianu (Radix Bardanae, Radix Lappae majoris)

Zawiera flawonoidy, garbniki i inulinę. Ma działanie moczopędne i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Korzeń łopianu ma działanie przeciwzapalne.

18. Czarny bez (Sambucus nigra L.)

Zawiera wiele dobroczynnych składników odżywczych m.in. flawonoidy, garbniki, sole mineralne oraz kwasy fenolowe. Zawiera również glikozydy fenolowe, które wspierają organizm w walce z zakażeniami i problemami z układem moczowym. Czarny bez stosowany jest również jako wsparcie w czasie antybiotykoterapii lub po leczeniu stanu zapalnego nerek.
 
 

 

 Tagi:

Inne wpisy z kategorii Zioła

Zioła na uchyłki jelita grubego W kategorii Zioła

Zioła na uchyłki jelita grubego

Uchyłkowatość jelita grubego jest chorobą cywilizacyjną, która spowodowana jest przez wysokoprzetworzoną dietę z niską zawartością błonnika. Czym są uchyłki? Jakie zioła są skuteczne w leczeniu uchyłków jelita grubego? ...

2022-8-5 18:47

Zioła na lepsze trawienie W kategorii Zioła

Zioła na lepsze trawienie

Problemy z układem trawiennym są jedną z popularniejszych dolegliwości wśród Polaków. Jakie zioła na trawienie można stosować? Spis treści: Dlaczego mamy problemy z trawieniem?  Jaka dieta poprawia trawienie? Zioł Cały wpis...

2022-8-23 09:23

Jakie zioła wspomagają na wątrobę? W kategorii Zioła

Jakie zioła wspomagają na wątrobę?

Wątroba pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Stres, zła dieta i używki przyczyniają się do jej osłabienia. W jaki sposób można wspomóc wątrobę ziołami? Co pić na detoksykację wątroby? Spis treści Dlaczego Czytaj dalej

2022-8-5 18:42