Nerki mimo swoich niewielkich wymiarów są bardzo ważne dla zdrowia całego organizmu, ponieważ odpowiadają m.in. za gospodarkę wodno- elektrolitową. Jakimi ziołami można wspomóc pracę nerek?
Nerki są niewielkim narządem znajdującym się na wysokości ostatniej pary żeber symetrycznie po obu stronach kręgosłupa. Swoim wyglądem przypominają nasiona fasoli. Budowa i wygląd nerki wynika z jej podstawowej funkcji, czyli usuwania nadmiaru wody z organizmu i oczyszczaniu krwi ze zbędnych produktów przemiany materii.
Głównymi funkcjami nerek są wytwarzanie moczu i usuwanie wraz z nim różnych produktów przemiany materii. Poprzez mocz regulowane jest ciśnienie krwi.
Organ ten reguluje gospodarkę wodno- elektrolitową i kwasowo- zasadową. Nerki odpowiadają również za produkcję bardzo ważnych hormonów. W nerkach zostaje przekształcona nieaktywna witamina D w postać aktywną.
Nerki zaczynają się rozwijać około 4 tygodnia życia płodowego. W tym czasie mogą pojawić się procesy, które doprowadzają do pojawienia się różnych wad rozwojowych i chorób. Najczęstszymi z nich są:
Choroby nerek to grupa różnych schorzeń, które mogą przybierać zmienne objawy kliniczne. Wiele z nich może doprowadzić do ciężkich powikłań. Objawy chorób nerek w postaci ostrej pojawiają się nagle z dużym nasileniem. Schorzenia przewlekłe rozwijają się bezobjawowo przez wiele lat.
Najbardziej znanymi nabytymi chorobami nerek są m.in.:
Najczęściej nieprawidłowa praca nerek jest niezauważalna. Objawy mogą różnić się w zależności od stopnia zaawansowania choroby i jej przyczyny.
Najczęstszymi niepokojącymi objawami chorób nerek są:
Niewielkie kamienie nerkowe i piasek można wydalić wraz z moczem. Pomocne do tego będą zioła na oczyszczanie nerek, które wspomagają również tzw. kurację płuczącą nerki.
Zawiera flawonoidy, kwasy organiczne oraz triterpeny. Mają one działanie moczopędne i odkażające. Pobudza krążenie krwi, a tym samym przyspiesza wydalanie produktów przemiany materii wraz z moczem.
Zawiera flawonoidy, kwasy organiczne i fenolowe oraz sole potasu. Ma działanie moczopędne, przeciwzapalne i odkażające. Ułatwia wydalanie kamieni. Przynosi ulgę w stanach zapalnych nerek.
Zawiera związki organiczne: flawonoidy, kwasy fenolowe, katechiny, triterpeny, glikozydy fenolowe. Ma działanie rozkurczowe, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne.
Zawiera flawonoidy, kwasy organiczne i fenolowe oraz związki mineralne. Ma działanie moczopędne. Wzmacnia błonę śluzową układu moczowego. Ma właściwości rozkurczowe, regulujące i ściągające.
Ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i moczopędne. Wspomaga leczenie kamicy nerkowej i dny moczanowej.
Zawiera flawonoidy, kwasy fenolowe i garbniki. Ma działanie moczopędne i odkażające.
Zawiera flawonoidy, związki białkowe i saponiny. Ma działanie moczopędne.
Wykorzystywany jest w leczeniu kamicy nerkowej. Jest moczopędny. Dzięki temu pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Nie może być stosowany w leczeniu niedrożnych dróg moczowych.
Ma działanie moczopędne i odkażające. Przyspiesza wydalanie produktów przemiany materii. Ma również działanie przeciwzapalne. Stosowany jest w niewydolności nerek i kamicy nerkowej.
Ma działanie moczopędne. Zawiera kwasy organiczne, witaminy i mikroelementy. Jest również źródłem trójterpeny, która ma właściwości bakteriobójcze.
Zawiera olejki i furanokumaryn. Zawiera również flawonoidy. Jest świetnym źródłem wit. A, B6, C i E. Ma działanie moczopędne i rozkurczające. Napar z tej rośliny pozwala zapobiegać różnym chorobom m.in. tworzeniu się kamieni nerkowych.
Przy stanach zapalnych nerek szczególnie polecane są zioła moczopędne, rozkurczowe i przeciwzapalne. W czasie stosowania kuracji na stan zapalny nerek trzeba nawadniać organizm 3-4 litrami płynów dziennie. Jest to niezbędne do prawidłowego wypłukania toksyn z organizmu.
Zawiera flawonoidy, sole mineralne i alkaloidy. Ma działanie moczopędne. Jest stosowany w stanach zapalnych dróg moczowych.
Zawiera flawonoidy, garbniki i glikozydy fenolowe. Ma działanie przeciwzapalne i moczopędne. Dzięki temu zapobiega tworzeniu się kamicy moczowej.
Ma działanie moczopędne. Stosowany jest pomocniczo w stanach zapalnych nerek. Wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.
Ma działanie bakteriobójcze. Zawiera cytryniany. Działa jak naturalny antybiotyk, dlatego stosowana jest przy stanach zapalnych dróg moczowych. Zapobiega również nawrotom choroby.
Ma działanie przeciwbakteryjne, antyseptyczne. Dezynfekuje drogi moczowe. Zapobiega ponownemu pojawianiu się bakterii. Jest skuteczna w leczeniu stanów zapalnych i nawracających infekcji układu moczowego.
Zawiera flawonoidy, garbniki i inulinę. Ma działanie moczopędne i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Korzeń łopianu ma działanie przeciwzapalne.
Zawiera wiele dobroczynnych składników odżywczych m.in. flawonoidy, garbniki, sole mineralne oraz kwasy fenolowe. Zawiera również glikozydy fenolowe, które wspierają organizm w walce z zakażeniami i problemami z układem moczowym. Czarny bez stosowany jest również jako wsparcie w czasie antybiotykoterapii lub po leczeniu stanu zapalnego nerek.
Uchyłkowatość jelita grubego jest chorobą cywilizacyjną, która spowodowana jest przez wysokoprzetworzoną dietę z niską zawartością błonnika. Czym są uchyłki? Jakie zioła są skuteczne w leczeniu uchyłków jelita grubego? ...
Problemy z układem trawiennym są jedną z popularniejszych dolegliwości wśród Polaków. Jakie zioła na trawienie można stosować? Spis treści: Dlaczego mamy problemy z trawieniem? Jaka dieta poprawia trawienie? Zioł Cały wpis...
Wątroba pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Stres, zła dieta i używki przyczyniają się do jej osłabienia. W jaki sposób można wspomóc wątrobę ziołami? Co pić na detoksykację wątroby? Spis treści Dlaczego Czytaj dalej