Migrenowy ból głowy utrudnia codzienne funkcjonowanie. Czym jest migrena? Jakie zioła warto stosować na zmniejszenie dolegliwości bólowych?
Migrena jest przewlekłą chorobą układu nerwowego. Charakteryzuje się silnym, napadowym bólem głowy. Bardzo często towarzyszą mu inne objawy m.in. wymioty, światłowstręt. Na to schorzenie cierpi około 15% populacji na świecie i około 8% dorosłych osób w Polsce. Napady migreny najczęściej rozpoczynają się przed 40. rokiem życia.
Rodzaje migren:
Migrenowe bóle głowy mogą mieć bardzo różny przebieg. Najczęściej wyróżnia się 4 okresy objawowe:
okres zapowiadający- występuje od kilku godzin do kilku dni przed migreną.
Najczęstszymi objawami są:
Zioła są naturalnym sposobem na walkę z migreną. Aby uzyskać lepsze efekty należy je pić regularnie.
Pierwsze pisemne wzmianki o Złocieniu maruna pochodzą z Grecji z V w. p.n.e. stosowany był wtedy do leczenia różnych dolegliwości m.in. stanu zapalnego i gorączki. Od I w. n.e. zioło to stosowane jest na ból głowy i dolegliwości około migrenowe. Obecnie stosuje się złocień maruna w leczeniu:
Złocień maruna zawiera laktony seskwiterpenowe, flawonoidy, poliacetyleny, kumaryny. Według badań[1] złocień maruna przynosi niewielkie korzyści osobom chorującym na migrenę. Nie zaleca się stosowania złocieniu maruna osobom z alergią na stokrotki oraz kobietom w ciąży.
Jest jedną z najpopularniejszych roślin stosowanych w dolegliwościach bólowych. Zawiera garbniki, flawonoidy i związki fenolowe. Ma działanie rozluźniające mięśnie, wyciszające, poprawiające nastrój i niwelujące stany lękowe.
Ma właściwości przeciwutleniające. Poprawia krążenie w naczyniach krwionośnych w głowie. Dzięki temu likwiduje niedotlenienie, które może być jedną z przyczyn migreny.
Zawiera flawonoidy, kwasy fenolowe, sterole, antocyjany oraz wit. A i C. Dzięki temu ma właściwości uśmierzające migrenowy ból głowy.
Lecznicze właściwości wierzby znane są już od czasów Hipokratesa, wierzba stosowana wtedy była do leczenia stanów zapalnych. W Chinach i Europie wierzba jest stosowana na bóle migrenowe. Zawiera salicylany i salilokertydy, które mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Napar z wierzby białej jest pomocy w migrenach i nerwobólach.
Jest skuteczny na migrenę, która jest spowodowana miesiączką lub zmianami pogody. Badanie[2] wykazało, że regularne stosowanie niepokalanka zmniejsza częstotliwość występowania migren o ponad 50%.
Od wieków znane są właściwości lecznicze rumianku. Zawiera flawonoidy, fitosterole i garbniki katechinowe. Dzięki temu łagodzi stres oraz bóle migrenowe. Może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Badanie[3] wykazało, że rumianek łagodzi bóle migrenowe z aurą i bez.
Właściwości lecznicze kwiatu lipy wykorzystywane są od wieków. Roślina stosowana jest do leczenia napięć nerwowych i uspokojenia nerwów. Herbata z kwiatów lipy stosowana jest leczeniu bólów głowy i migren. Pomaga rozluźnić mięśnie i pozbyć się zmęczenia.
Właściwości lecznicze lepiężnika różowego znane są już od starożytnej Grecji. Zioło to pierwotnie było stosowane w leczeniu owrzodzenia skóry. Obecnie stosowany jest m.in. w leczeniu bólu głowy. Do leczenia migreny stosuje się najczęściej ekstrakt z korzenia. Badanie[4] przeprowadzone w 2012 roku wykazało, że lepiężnik różowy jest skuteczny w leczeniu migrenowych bólów głowy, jeśli jest przyjmowany w dawce 50 do 75 miligramów dwa razy dziennie.
Herbata z mięty pieprzowej jest skuteczna na dolegliwości około migrenowe. Badanie[6] przeprowadzone przez International Journal of Clinical Practice wykazało, że zawarty w mięcie pieprzowej mentol skutecznie powstrzymuje bóle migrenowe i łagodzi nudności.
Lecznicze działanie kozłka lekarskiego (waleriany) znane jest już ze starożytności. Ma działanie uspokajające, nasenne i przeciwbólowe. Zawiera olejki eteryczne i walepotriaty. Badanie[7] wykazało, że kozłek lekarski zmniejsza ból głowy i usprawnia codzienne funkcjonowanie.
Od wieków stosowany jest w medycynie tradycyjnej m.in. na bóle głowy. Zawiera flawonoidy i terpenoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami. Dzięki temu regularne stosowanie herbaty z miłorzębu dwuklapowego ogranicza występowanie migren.
Poprawia krążenie w naczyniach krwionośnych w mózgu. Dzięki temu likwiduje jedną z przyczyn migreny- niedotlenienie.
Stosowany jest w Chińskiej Medycynie Ludowej od ponad 2000 lat. Wzmianki o jego leczniczych właściwościach można znaleźć w starożytnych pismach medycyny indyjskiej i arabskiej. Obecnie imbir stosowany jest m.in. na migrenowe bóle głowy oraz problemy neurologiczne. Badanie[8] opublikowane w 2014 roku wykazało, że imbir jest skuteczny w leczeniu migreny, a jego stosowanie nie ma żadnych skutków ubocznych.
Zawiera flawonoidy, związki fenolowe i kamfora, które mają działanie przeciwutleniające i przeciwbakteryjne. Korzystnie wpływa na układ hormonalny. Łagodzi bóle głowy związane z miesiączką lub zmianami pogody.
Zioła są skutecznym i naturalnym sposobem do łagodzenia bólu migrenowego, aby były w pełni skuteczne to należy je stosować regularnie.
Przypisy
W jaki sposób zioła wspomagają odchudzanie? Czy same zioła działają skutecznie? Po jakie zioła warto sięgnąć w czasie diety odchudzającej? Spis treści Czy zioła na odchudzanie działają? Jakie zioła działają na odchudz Zobacz więcej...
Migrenowy ból głowy utrudnia codzienne funkcjonowanie. Czym jest migrena? Jakie zioła warto stosować na zmniejszenie dolegliwości bólowych? Spis treści: Czym jest migrena i jak się objawia? Jakie są objawy migreny? Jakie Zobacz dalej...
Problemy z układem trawiennym są jedną z popularniejszych dolegliwości wśród Polaków. Jakie zioła na trawienie można stosować? Spis treści: Dlaczego mamy problemy z trawieniem? Jaka dieta poprawia trawienie? Zioł Czytaj dalej