Depresja nazywana jest często chorobą XXI wieku, ponieważ jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń. Czym jest depresja? Czy można leczyć ja ziołami?
Depresja jest długotrwałym zaburzeniem nastroju, które utrudnia normalne funkcjonowanie. Stany depresyjne trwające wiele miesięcy wyniszczają organizm smutkiem i niechęcią do uczestniczenia w życiu społecznym. Chorzy wymagają zawsze indywidualnego podejścia w leczeniu.
Najczęstszymi objawami depresji są:
Zioła zawierają substancje, które łagodzą objawy somatyczne dolegliwości depresji m.in. skurcze układu pokarmowego, przyspieszony rytm serca, uderzenia gorąca. Zioła mogą również wspomóc terapię farmakologiczną i psychoterapeutyczną.
Od wieków stosowana na uspokojenie. Zawiera kwasy fenolowe, flawonoidy, garbniki i związki triterpenowe. Dzięki temu ma działanie antydepresyjne. Ma również działanie przeciwlękowe i ułatwiające zasypianie. Może być stosowana w leczeniu objawów depresji m.in. bezsenności.
Nie zaleca się stosowania melisy u dzieci poniżej 12 roku życia. Po zastosowaniu preparatów z melisą nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych.
Jest jedną z najpopularniejszych roślin wykorzystywanych w leczeniu depresji. Zawiera roślinne związki aktywne: flawonoidy, garbniki katechinowe, kwasy fenolowe, ksantony, naftodiantrony, pochodne floroglucyny i olejki eteryczne. Naftodiantrony zawierają hyperycynę, która ma działanie podobne do farmakologicznych leków na depresję. Zwiększa szybkość neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Dziurawiec zawiera flawonoidy, które zwiększają rozpuszczalność hupercyny w wodzie, a tym samym zwiększają jej przyswajanie przez organizm.
Badanie[1] wykazało, że dziurawiec zwyczajny jest tak samo skuteczny w leczeniu depresji, jak syntetyczne leki farmakologiczne. Inne badanie[2] wykazało, że nie można łączyć tego ziela z lekami przeciwdepresyjnymi, ponieważ może wpływać na ich skuteczność.
Nie należy stosować ziela dziurawca przez okres dłuższy niż 4-6 tygodni, ponieważ może wywołać reakcje niepożądane dla organizmu.
Ziela dziurawca jest zabronione dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie zaleca się stosowania dziurawca u osób mających wcześniej epizody głębokiej depresji.
Kozłek lekarski zawiera substancje czynne takie jak: walepotriaty, flawonoidy, związki fenolowe, alkaloidy, ligniny, kwasy fenolowe i aminokwasy (m.in. GABA, które mają funkcję neuroprzekaźników w układzie nerwowym). Dzięki temu zioło to ma właściwości nasenne i uspokajające, co powoduje, że kozłek lekarski jest świetną alternatywą dla syntetycznych leków na uspokojenie, ponieważ stymuluje pracę naturalnych neuroprzekaźników GABA.
Nie należy preparatów z kozłka lekarskiego stosować dłużej niż 4 tygodnie, ponieważ może powodować mdłości i ból brzucha. Nie wolno go również podawać kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
Zawiera kwasy goryczkowe, flawonoidy, garbniki skondensowane, lupulinę, aminokwasy i olejki eteryczne. Dzięki temu szyszki chmielu mają właściwości uspokajające i nasenne. Badanie[3] wykazało, że codzienna suplementacja chmielem pomaga złagodzić skutki depresji po upływie 4 tygodni regularnego stosowania.
Lawenda od wieków stosowana jest jako zioło o działaniu uspokajającym. Badanie[4] wykazało, że lawenda łagodzi objawy towarzyszące depresji, czyli niepokój, zaburzenia snu i inne dolegliwości somatyczne. Herbata z kwiatu lawendy ma działanie podobne do syntetycznych leków. Badania[5] wykazały, że stosowanie od 80 do 160 mg lawendy na dobę zmniejsza uczucie niepokoju i stany lękowe.
Od wieków stosowany jest do leczenia zaburzeń lękowych i depresji. Ma działanie relaksujące, uspokajające i nasenne. Zawiera m.in. flawonoidy i alkaloidy, dzięki temu ma podobne działanie co kozłek lekarski. Serecznik ma korzystne działanie na centralny układ nerwowy. Badanie[6] wykazało, że regularne stosowanie serdecznika pospolitego zmniejsza objawy depresji.
Rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej używali tej rośliny jako naturalnego leku na zmniejszenie stanów lękowych i poprawę jakości snu. Passiflora ma działanie uspokajające, przeciwlękowe i odprężające, dzięki temu ułatwia zasypianie, poprawia jakość snu i zmniejsza reakcję organizmu na stres.
Regularnie przyjmowany ma działanie zmniejszające objawy depresji, poprawia również reakcję organizmu na stres. Badanie[7] wykazało, że Rhodiola ma korzystny wpływ na nastrój, ponieważ pozytywnie wpływa na neuroprzekaźniki odpowiedzialne za dobry nastrój.
Depresja jest powszechną chorobą. Jeśli zauważysz u siebie lub u bliskiej osoby pierwsze objawy, to warto przed zastosowaniem syntetycznych środków farmakologicznych skorzystać z dobroczynnej mocy ziół.
Przypisy
Wysoki cholesterol jest niebezpieczny dla zdrowia. Czym jest cholesterol? Czy można naturalnie obniżyć jego wysokość? Czy ziołami można wspomóc farmakologię? Spis treści: Czym jest cholesterol? Dlaczego podwyższony cholesterol Czytaj wpis...
Współcześnie nadmierne wypadanie włosów, a wręcz łysienie jest poważnym problemem, który dotknąć może tak naprawdę każdego. Oto przyczyny takiego stanu rzeczy i naturalne sposoby walki z utratą owłosienia. Dlaczego Cały wpis...
Stres i zła dieta są głównymi przyczynami problemów z układem trawiennym. Najczęściej są one spowodowane niewłaściwą pracą woreczka żółciowego. Jakie są choroby tego narządu? Czy zioła mogą wspomóc leczeni Zobacz wpis...