Biegunka jest jedną z najpopularniejszych chorób występującą, w każdej grupie wiekowej. W leczeniu biegunki najważniejsze jest zapobieganie odwodnieniu organizmu. Jakie są przyczyny biegunki? Czy zioła mogą pomóc na biegunkę?
Biegunka jest to oddawanie luźnego stolca częściej niż 3 razy na dobę. Wyróżnia się trzy rodzaje biegunki ze względu na czas jej trwania:
Najczęstszymi przyczynami biegunek są:
Biegunka bardzo często jest dolegliwością, która towarzyszy innym chorobom takim jak m.in.:
Zioła na biegunkę powinny zawierać składniki o działaniu rozluźniającym, zapierającym i rozkurczowym. Dlatego, aby zahamować biegunkę trzeba stosować zioła zawierające:
Borówka czernica zawiera antocyjany, garbniki, flawonoidy oraz wit. C i z grupy B. Garbniki zawarte w roślinie mają działanie zapierające i ściągające. Dzięki temu są pomocne w leczeniu ostrych biegunek.
Odwar z liści borówki czernicy
Składniki:
Sposób przygotowania:
Zawiera garbniki, flawonoidy i związki śluzowe, dzięki temu jest skuteczna w leczeniu biegunki. Ma działanie osłaniające i przeciwzapalne. Łagodzi również podrażnienia jelita grubego wywołane biegunką.
Napar z suszonych liści babki lancetowatej
Składniki:
Sposób przygotowania:
Zawiera flawonoidy, garbniki, saponiny i triterpenoid. Dzięki temu ma właściwości ściągające. Stosowana jest głównie w stanach zapalnych błon śluzowych oraz w ostrych biegunkach.
Nie zaleca się stosowania kory dębu u osób, które mają nadciśnienie, choroby serca oraz chorujących na choroby zakaźne z wysoką temperaturą.
Napar z kory dębu
Składniki:
Sposób przygotowania:
Zawierają garbniki, które hamują rozwój bakterii i wirusów. Dzięki temu hamują biegunkę. Ma działanie ściągające.
Odwar z liści poziomki
Składniki:
Sposób przygotowania:
Zawiera kwasy organiczne oraz garbniki. Dzięki temu ma działanie ściągające. Wykorzystywany jest również w stanach zapalnych błony śluzowej oraz w ostrych biegunkach.
Kłącze pięciornika nie może być stosowane przez kobiety w ciąży i dzieci.
Odwar z suszonego kłącza pięciornika
Składniki:
Sposób przygotowania:
Ma działanie ściągające, przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Zaleca się stosowanie kłącza do hamowania biegunek wywołanych, np. błędami dietetycznymi.
Nie należy stosować ziela rdestu wężownika u osób po przebytych zawałach oraz osób mających zapalenie żył lub cukrzycę.
Napar z ziela rdestu
Składniki:
Sposób przygotowania:
Zawiera garbniki, flawonoidy, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwskurczowe i przeciwbakteryjne. W czasie biegunki zalecamy suszone kwiaty kasztanowca.
Nie zaleca się stosowania odwaru z kwiatów kasztanowca u kobiet w ciąży.
Napar z suszonych kwiatów kasztanowca
Składniki:
Sposób przygotowania:
Ziele przewodnika stosowane jest wspomagająco na biegunkę. Ma działanie silnie ściągające. Reguluje częstotliwości wypróżnień, przy jednoczesnym zwiększeniu wchłania wody w jelitach. Zapobiega występowaniu bolesnych skurczów jelit.
Ma działanie ściągające, przeciwzapalne i uspokajające. Dzięki temu hamują biegunkę. Ma właściwości przeciwbiegunkowe.
Stosowana jest w łagodzeniu objawów biegunki, ponieważ ma działanie rozkurczowe i likwiduje wzdęcia. Ma działanie ściągające i przeciwzapalne.
Mięty pieprzowej nie należy stosować, jeśli występuje nadwrażliwość na miętę lub mentol.
Napar z mięty
Składniki:
Sposób przygotowania:
Łagodzi wzdęcia obecne przy biegunce. Pomaga w zahamowaniu luźnych stolców. Napar z cząbru
Składniki:
Sposób przygotowania:
Ma działanie usprawniające pracę układu pokarmowego. Pomaga zwalczyć nieprzyjemne objawy biegunki. Ma działanie antybakteryjne.
Napar z suszonego piołunu
Składniki:
Sposób przygotowania:
Łagodzi ból brzucha w czasie biegunki. Ma działanie antybakteryjne.
Napar z nasion kolendry
Składniki:
Sposób przygotowania:
Ziele rzepiku zawiera garbniki, które mają działanie ściągające. Dlatego wykorzystywane jest w leczeniu biegunek i stanów zapalnych błon śluzowych. Olejki eteryczne zawarte w tym zielu pobudzają pracę wątroby i zwiększają wydzielanie soków żołądkowych.
Napar z ziela rzepiku
Składniki:
Sposób przygotowania:
Stosowany jest w leczeniu biegunki. Zawiera palmitynę, berberynę, żelazo, cynk, wapń i witaminę C. Badanie[1] wykazało, że ma działanie przeciwbiegunkowe.
Od wieków stosowana jest na problemy z układem trawiennym. Badanie[2] wykazało, że mięta końska ma działanie przeciwbiegunkowe i przeciwskurczowe. Blokuje również wydalanie kału.
Właściwości lecznicze ma kora. Zawiera organiczne związki m.in. porfirynę, alstoninę, pikryninę i strictaminę. Roślina ta od wieków stosowana jest w dolegliwościach biegunkowych. Badanie[3] wykazało, że jest skuteczna w leczeniu biegunki.
Zawiera garbniki, które mają działanie przeciwbiegunkowe. Przeprowadzone badanie[4] wykazało, że migdałecznik jest skuteczny w leczeniu biegunki i czerwonki.
Przypisy
Stres i zła dieta są głównymi przyczynami problemów z układem trawiennym. Najczęściej są one spowodowane niewłaściwą pracą woreczka żółciowego. Jakie są choroby tego narządu? Czy zioła mogą wspomóc leczeni Czytaj dalej
Trzustka jest bardzo ważnym narządem, który odpowiada m.in. za prawidłowy poziom cukru we krwi. W sytuacji, gdy trzustka choruje, to zostaje zaburzona praca całego organizmu. Jakie są objawy chorej trzustki? W jaki sposób można ws ... czytaj więcej
Bóle stawowe to problem dotykający nie tylko starszych osób. Ze względu na intensywne uprawianie sportów, pracę fizyczną albo wręcz przeciwnie – niedobór ruchu, choroby stawów pojawić się mogą w r&oacu Cały wpis...