Magiczne Zioła

2022-8-23 09:03 /

Jakie zioła pomogą przy zaparciach?

Zaparcia są wstydliwym, ale poważnym problemem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Z tego powodu konieczne jest, aby zwalczać ich objawy, jak tylko się pojawią. Na szczęście istnieje wiele naturalnych sposobów, by sobie pomóc.


Czym są zaparcia i jak się objawiają?

Najczęściej lekarze diagnozują zaparcia na podstawie liczby mniej niż trzech wypróżnień w przeciągu tygodnia. Mogą być zarówno sporadycznie, jak i mieć charakter przewlekły. Typowe objawy zaparcia to: twarde stolce, konieczność intensywnego napinania mięśni w celu wypróżnienia się, uczucie niecałkowite opróżnienia jelit, wzdęcia, nudności, ból brzucha.

Jakie są najczęstsze powody zaparć?

Zaparcie jest spowodowane wieloma czynnikami. Zazwyczaj wynikają one z nieprawidłowej diety, w której za mało jest błonnika. Inne powody zaparć to na przykład siedzący tryb życia, różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne, przyjmowane leki, niewystarczające spożycie płynów, czy nadużywanie środków przeczyszczających.

Jakie zioła pomogą przy zaparciach?

Oczywiście w aptekach jest bardzo wiele leków dostępnych w przypadku problemów z regularnym wypróżnianiem się. W większości przypadków wystarczy jednak tak naprawdę zmiana nawyków żywieniowych oraz sięganie po odpowiednie zioła i naturalne substancje. Oto kilka najbardziej skutecznych propozycji:

1. Nasiona babki płesznik (Plantago psyllium) i babki jajowatej (Plantago ovata)

Należąca do gatunku babki lancetowatej, psyllium jest naturalnym środkiem przeczyszczającym. Działa tak ze względu na wysoką zawartość błonnika. Pomaga on w powiększeniu masy stolców, które są łatwiej usuwane z organizmu. Nasiona babki płesznik i babki jajowatej mogą być łączone z innymi rodzajami środków przeczyszczających, w tym z lekami syntetycznymi. Trzeba jednak uważać, bo mogą one spowodować skutki uboczne, w tym mdłości, reakcje alergiczne, ból brzucha i wymioty. W razie ich wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem.

2. Olej rycynowy, olej rącznikowy (Oleum Ricini, Oleum Palmae Christi)

W oleju rycynowym zawarty jest kwas rycynolowy, który uwolniony w jelicie cienkim podrażnia jego ściany, powodując przy tym zwiększone przenikanie wody do jelita. Dzięki temu strawiona treść jest bardziej płynna i łatwiej jest się wypróżnić. Trzeba jednak uważać na dawkowanie. Bezpieczne jest spożycie nie więcej niż 2 łyżek stołowych oleju. W ciągu kilku godzin powinno dojść do wypróżnienia.

3. Liście senesu (Folium sennae)

Senes jest stosowany w leczeniu zaparć i oczyszczaniu jelit przed niektórymi zabiegami medycznymi. Trzeba go jednak używać tylko w ściśle określonych dawkach i krótkotrwale. Zbyt długie przyjmowanie liści senesu może spowodować uszkodzenie wątroby, a także sprawić, że bez zewnętrznego regulatora organizm nie będzie sobie już w ogóle radził z procesem wypróżniania.  

4. Kora kruszyny (Frangulae cortex)

Ma ona działanie przeczyszczające oraz żółciopędne. W swoim składzie ma związki takie jak: antrazwiązki (frangulina A, B, C i jej glikozydy), flawonoidy, alkaloidy peptydowe, naftochinony.  

5. Wiąz czerwony  (Ulmus rubra)

Ta roślina ma długą historię stosowania na zaparcia. Działa poprzez stymulowanie nerwów w przewodzie pokarmowym (GI), co prowadzi do wytwarzania śluzu i łagodzi zaparcia. Wiąz czerwony zawiera lepką substancję śluzową, która dokładnie pokrywa przewód pokarmowy. Dlatego trzeba uważać przy równoczesnym przyjmowaniu niektórych leków, które mogą mieć zaburzone wchłanianie w tym czasie. 

6. Korzeń rzewienia (Rhei radix)

Kłącze rzewienia to roślina, która zadziałać może zarówno przeczyszczająco, jak i powodować zaparcia. Wszystko zależy od dawki – dopiero większa pozbędzie się uciążliwego zaparcia. Jego działanie opiera się na składnikach takich jak reina, emodyna, antrony, antranole i heterodiantrony. Ze względu na swój gorzki smak, kłącze rzewienia pobudza wydzielanie śliny oraz soku żołądkowego.

7. Kora szakłaka amerykańskiego (Rhamnus purshianus)

W korze szakłaka amerykańskiego znaleźć można antrazwiązki: aloinę A i B, kaskarozydy A i B oraz antrachinony. To z ich powodu ma ona działanie przeczyszczające.

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Problem zaparć wbrew pozorom jest bardzo poważny. Nie można go lekceważyć ani się go wstydzić. W przypadku, gdy naturalna terapia nie zadziała, konieczna jest konsultacja z lekarzem i podjęcie bardziej zaawansowanych kroków. Dotyczy to także sytuacji, kiedy zaparciom towarzyszą inne, nietypowe objawy.


 

Tagi:

Inne wpisy z kategorii Zioła

Zioła na obniżenie cholesterolu W kategorii Zioła

Zioła na obniżenie cholesterolu

Wysoki cholesterol jest niebezpieczny dla zdrowia. Czym jest cholesterol? Czy można naturalnie obniżyć jego wysokość? Czy ziołami można wspomóc farmakologię? Spis treści: Czym jest cholesterol? Dlaczego podwyższony cholesterol Czytaj artykuł...

2022-8-23 09:45

Zioła na woreczek żółciowy W kategorii Zioła

Zioła na woreczek żółciowy

Stres i zła dieta są głównymi przyczynami problemów z układem trawiennym. Najczęściej są one spowodowane niewłaściwą pracą woreczka żółciowego. Jakie są choroby tego narządu? Czy zioła mogą wspomóc leczeni Czytaj więcej...

2022-8-5 18:36

Jakie zioła na wypadanie i porost włosów stosować? W kategorii Zioła

Jakie zioła na wypadanie i porost włosów stosować?

Współcześnie nadmierne wypadanie włosów, a wręcz łysienie jest poważnym problemem, który dotknąć może tak naprawdę każdego. Oto przyczyny takiego stanu rzeczy i naturalne sposoby walki z utratą owłosienia. Dlaczego Czytaj wpis...

2022-8-3 17:15